Ardahan Ramazan Tabyası

0
1819

ARDAHAN RAMAZAN TABYASI

TARİHİ…..

Halilefendi Mahallesinde bulunan Ramazan Tabyası Ardahan’ın 5 km. kuzeyinde bulunmaktadır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan önce yapılmış ve savaş sırasında da önemli bir rol oynamıştır. Ramazan Tabyası 2.500 m. yüksekliğinde bir tepenin üzerinde yer almaktadır. U şeklinde bir planı olan bu tabya yöreyi üç yönden gözetleme olanağına sahiptir.

Tamamen Ardahan’ın korunmasına yönelik. Rus askerlerinin Ardahan’a girişini engellemek amacıyla yapılmış tabyalardır.

Moloz taştan yapılmış olan tabyanın içerisi yuvarlak tonozlarla örtülmüş ve sıvanmıştır. Çevresinde yer altı kışlaları ve toprak siperler bulunmaktadır.

NELER YAPILABİLİR….

Kaderine terk edilmiş bir binanı andıran Ramazan Tabyaları hava şartları ile 100 yılda yıkılmasını beklemeyen define avcılarının marifetiyle tahrip edilerek en fazla 10 yıl sonra tarihin sayfalarında görebileceğimiz bir yer olacak….

Naçizane tavsiyem şudur ki…

  • İlk önce tabyaya çıkan yolların greyder marifetiyle temizlenerek tepeye ulaşımı kolaylaştırmak gerekiyor. Şuan ki haliyle Tabyalara ulaşmak için araç ile şehir merkezinden 15 dakikalık kısa bir seyahatten sonra 45 dk yürümeniz gerekiyor.
  • Daha sonra tabyaları restore ederek turizme canlandırmak Ardahan’da bulunan yetkililerin öncelikli görevidir.
  • Tepenin etek kısmında bulunan 5000 metrekare büyüklüğündeki alanda etkinlikler  (konser,sergi,eğlence vs.) düzenleyerek halk Tabyalara ziyaret için çekilebilir.
  • Ali Erdoğan’ın  05 Kasım 2017 tarihinde yamaç paraşütü ile 30 dk havada kalmasından sonra doğru adımlar ve tanıtımlar yapılarak Ardahan tanıtımı yapılabilir.
  • Video ve resimler aşağıdadır…

TEILEN
Önceki İçerikYazar Önerileri
Sonraki İçerikPalandöken Kayak Merkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here